NBA: Ένα εκπληκτικός Giannis οδήγησε τους Μπακς στους τελικούς της Ανατολής με 115-111 στο Game 7

Αθλητισμός

Μυθικός Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 40 πόντους, έφτασε σε double double (είχε και 13 ριμπάουντ), οδηγώντας τους Μπακς σε νίκη στην παράταση με 115-111 μέσα στο Μπρούκλιν, στο Game 7 των ημιτελικών της Ανατολής, και στους τελικούς (4-3).

Οι Μπακς «επέζησαν» από την συγκλονιστική εμφάνιση 48 πόντων (9 ριμπαουντ/6 ασίστ σε 53΄) του Κέβιν Ντουράν, ξεπερνώντας την απώλεια των δύο πρώτων αγώνων, συμπεριλαμβανομένης της ήττας 39 πόντων στο Game 2 και προχώρησαν στον τελικό της Ανατολής για 10η φορά στην ιστορία της ομάδας και δεύτερη στις τρεις τελευταίες σεζόν, ξανά μετά από δύο χρόνια.

Εκεί (στους τελικούς) η ομάδα του Μιλγουόκι, περιμένει τη νικήτρια από την συνάντηση Φιλαδέλφεια Σίξερς και Ατλάντα Χοκς (3-3).

Στα 50:08 λεπτά μοναδικής εμφάνισης, ο Ελληνας σούπερ σταρ εκτός από τους 40 πόντους (13/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/14 βολές) και τα 13 ριμπάουντ, είχε επίσης 5 ασίστ, 1 κόψιμο ενώ έκανε 3 λάθη και 3 φάουλ, έχοντας απέναντί του το κοινό του Μπρούκλιν.

Από κοντά Κρις Μίντλετον και Τζρου Χόλιντεϊ, με 23 και 13 πόντους αντίστοιχα .

Εκτός από τον εξαιρετικό Ντουράν, που για ένα εκατοστό θα είχε σκοράρει τρίποντο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, αλλά πατούσε γραμμή, ισοφάρισε (109-109) και έτσι το ματς πήγε στην παράταση, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 σε 53΄΄.

—————–

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξανάγραψε το σενάριο

Με τους Μπακς να τα παίζουν όλα για όλα στο Game 7 με τους Νετς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγραψε το σενάριο της καριέρας του από την αρχή. Γιατί κανένα παιχνίδι δεν είναι σαν το Game 7.

Υπάρχουν αγώνες κανονικής περιόδου. Υπάρχουν αγώνες playoffs. Υπάρχουν αγώνες που παίζεις όλη την χρονιά – όπως ένα Game 6 όπου αν χάσεις αποκλείεσαι. Υπάρχουν και τα Game 7. Είναι τα Game 7 που καθορίζουν την υστεροφημία ενός παίκτη.

Στην διάρκεια της καριέρας του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε παίξει μόνο ένα Game 7. Αυτό κόντρα στους Σέλτικς την σεζόν 2018/19 για τον πρώτο γύρο των playoffs, όταν οι Μπακς είχαν ηττηθεί με 112-96 και αποκλείστηκαν. Σε εκείνο το παιχνίδι ο Γιάννης είχε 22 πόντους με 7/17 σουτ και 9 ριμπάουντ. Οι Μπακς τότε δεν ήταν έτοιμοι. Ο Γιάννης δεν ήταν έτοιμος. Τρία χρόνια αργότερα, ο Γιάννης και οι Μπακς ήταν και είναι πιο έτοιμοι από ποτέ.

Το σημαντικότερο ματς της καριέρας του

Στο Game 7 με τους Νετς στο Μπρούκλιν οι Μπακς και ο Γιάννης είχαν να διαχειριστούν δύο πράγματα: 1. Το γεγονός ότι αγωνίζονταν εκτός έδρας. 2. Αν έχαναν θα θεωρείτο αποτυχία, αφού οι Νετς παρατάχθηκαν χωρίς τον Καϊρί Ίρβινγκ και με τον Τζέιμς Χάρντεν να παίζει με… ένα πόδι. Απάντησαν με την μεγαλύτερη νίκη της σύγχρονης ιστορίας τους επικρατώντας με 115-111 στην παράταση. Και ο Γιάννης με την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του όταν λαμβάνει κάποιος υπόψη πόσο σημαντικό ήταν αυτό το παιχνίδι..

Στο Game 7, κόντρα στους Νετς του Κέβιν Ντουράντ, σε εκτός έδρας αγώνα, ο Γιάννης είχε 40 πόντους με 13/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/14 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κόψιμο σε 50 λεπτά συμμετοχής. Μία εμφάνιση που θα μνημονεύεται για χρόνια. Μία εμφάνιση επιπέδου MVP στον σημαντικότερο αγώνα της καριέρας του στο ΝΒΑ.

Έπαιξε το δικό του παιχνίδι

Στο Game 6 της σειράς με τους Νετς ο Γιάννης επέλεξε να μην επιχειρήσει τρίποντο για να στείλει το μήνυμά του. Στο Game 7 με τους Νετς σούταρε και από την περιφέρεια. Στο πρώτο ημίχρονο όμως. Όσο ο αγώνας όμως προχωρούσε, ο Γιάννης σταματούσε να συμβιβάζεται, Πήγαινε πιο κοντά στο καλάθι, προκαλούσε φθορά, σκόραρε όπως μπορούσε.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ο Γιάννης είχε 15 πόντους με 4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/8 βολές. Συνολικά μόλις τα 4 από τα 9 σουτ που επιχείρησε τα πήρε στο “ζωγραφιστό”. Στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση όμως αυτό άλλαξε. Στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση ο Γιάννης σημείωσε άλλους 25 πόντους με 9/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/6 βολές. Τα 8 από τα δίποντα που επιχείρησε, συμπεριλαμβανομένου του χουκ στην παράταση με το οποίο ισοφάρισε σε 111-111 στην παράταση, ήρθαν στο “ζωγραφιστό”.

Το μήνυμα, ξανά, σαφές: Ο Γιάννης δεν θα συμβιβαζόταν. Θα έπαιζε το δικό του παιχνίδι. Δεν είχε σημασία αν οι Νετς έστησαν τείχος μπροστά του, αν έστελναν βοήθειες στο μαρκάρισμά του ή όχι. Αυτός θα εστίαζε σε αυτό που ξέρει καλά: Να τελειώνει φάσεις κοντά στο καλάθι. Δεν θα ήταν πάντα όμορφο, αλλά θα ήταν αποτελεσματικό. Και κάτι ακόμα: Ο Γιάννης μπορεί να είχε 8/14 βολές. Ευστόχησε όμως στις 7 από τις τελευταίες 9 που εκτέλεσε.

Ο ηγέτης των Μπακς

Έχει γίνει μεγάλη κουβέντα αυτά τα χρόνια με το αν μπορεί ο Αντετοκούνμπο να οδηγήσει τους Μπακς μέχρι το πρωτάθλημα. Πολλοί σχολιάζουν ότι είναι δύσκολο να πάρει την μπάλα στο τέλος επειδή σε κλειστές άμυνες δεν μπορεί να δημιουργήσει το δικό του σουτ και θα του γίνει φάουλ, στέλνοντάς τον στις βολές. Ότι συχνά παίρνει τα κρίσιμα σουτ ο Κρις Μίντλετον επειδή μπορεί να δημιουργήσει το δικό του σουτ και αυτό είναι κακό για την εικόνα του Γιάννη.

Ο κόσμος πρέπει να καταλάβει όμως ότι ο κάθε παίκτης έχει τον ρόλο του. Ο Γιάννης δεν είναι Ντουράντ. Όπως και ο Σακίλ Ο’Νιλ δεν ήταν Κόμπι Μπράιαντ για αυτό συχνά έπαιρνε τα κρίσιμα σουτ ο Κόμπι. Και ο Τιμ Ντάνκαν δεν ήταν Μανού Τζινόμπιλι ή Τόνι Πάρκερ, για αυτό συχνά διάφορα κρίσιμα σουτ των Σπερς τα έπαιρναν οι άλλοι δύο σταρ της ομάδας. Ο καθένας έχει τον ρόλο του.

Ο Γιάννης είναι ο σταρ και ο ηγέτης των Μπακς. Είναι η κινητήρια δύναμη αυτής της ομάδας με αυτά που κάνει σε άμυνα και επίθεση. Είναι ένα θαύμα της φύσης. Είναι αυτός που θα δώσει το παράδειγμα παλεύοντας σε κάθε φάση. Είναι ο τύπος που στο δεύτερο Game 7 της καριέρας του σημείωσε 40 πόντους σε εκτός έδρας αγώνα, στέλνοντας τους Μπακς στους τελικούς της Ανατολής. Είναι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Έχει ψεγάδια; Σίγουρα, όπως όλοι. Σίγουρα όμως δεν κρύβεται στο τέλος. Το Game 7 με τους Νετς το απέδειξε ξεκάθαρα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξανάγραψε το σενάριο της καριέρας του. Και απέχει 8 νίκες από το πρωτάθλημα.

——————

Γιάννης Αντετοκούνμπο: “Σχεδόν συγκινήθηκα, η δουλειά δεν έχει τελειώσει, ευχαριστώ τους Έλληνες που ήρθαν”

Αποφασισμένος να φτάσει μέχρι το τέλος του δρόμου είναι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που δήλωσε συγκινημένος από τη νίκη των Μπακς στο ιστορικό Game 7 με τους Νετς. Ο Greek Freak ευχαρίστησε και τους 1000 Έλληνες που έκαναν τη διαφορά στο Barclays Center.

Τρομερά κουρασμένος, αλλά και τρομερά χαρούμενος ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μετά από το επικό Game 7 με τους Νετς. Ο Greek Freak ευχαρίστησε τους περίπου 1000 Έλληνες που βρέθηκαν στο γήπεδο και έσπρωξαν τους Μπακς στο μπρέικ και στην πρόκριση στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας, παραδέχθηκε ότι στο φινάλε ήταν συγκινημένος και δήλωσε ξανά και ξανά, με χαρακτηριστικό, με αποφασιστικό ύφος, πως η δουλειά της ομάδας του Μιλγουόκι δεν έχει τελειώσει καθώς στόχος είναι το πρωτάθλημα.

Αναλυτικά όσα είπε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο:

“Ήμουν σε θέση να φτάσω στο σημείο μου, έκανα το χουκ και το έβαλα. Κάναμε σωστές προσαρμογές με τον προπονητή στην άμυνα, στον Ντουράντ και στον Χάρντεν, σε όποιον είχε τη μπάλα. Θέλαμε να τους κάνουμε να παίξουν στο ένας εναντίον ενός, να πάρουν δύσκολα σουτ και ακόμη και όταν έβαζαν καλάθι, να συνεχίσουμε να τους μαρκάρουμε. Κάναμε τη δουλειά μας, τους αναγκάσαμε να πάρουν σουτ στο τέλος των επιθέσεων.

Είναι σπουδαίο το συναίσθημα, στο τέλος της ημέρας προσπαθώ να μην ενθουσιάζομαι ή να μην απογοητεύομαι. Ήμουν σχεδόν συγκινημένος απόψε εκεί έξω, γιατί πραγματικά κάναμε σπουδαία προσπάθεια. Θέλαμε να προστατεύσουμε την έδρα μας, το κάναμε με τους απίστευτους οπαδούς μας. Γυρίσαμε σε ένα μέρος στο οποίο είχαμε πέντε σερί ήττες. Όλοι είχαμε ανυπομονησία και νευρικότητα, όμως πιστεύαμε ο ένας στον άλλο, στην εκτέλεσή μας, είμαι πολύ χαρούμενος αλλά η δουλειά δεν έχει γίνει ακόμα. Πρέπει να συνεχίσουμε να βλέπουμε το ένα ματς μετά από το άλλο.

Δεν έχει σημασία πόσα σουτ έχεις βάλει ή πόσα έχεις χάσει. Πρέπει να μένεις στο ματς, να παίρνεις τη σωστή απόφαση, το σωστό σουτ. Ο Χόλιντεϊ το έκανε και στο τέλος μας έδωσε τεράστια ώθηση. Έχουμε δουλέψει υπερβολικά σκληρά για να βρεθούμε σε αυτή την κατάσταση, όχι μόνο στο μπάσκετ, αλλά στη ζωή μας. Ήμασταν σε Game 7 εκτός έδρας, βλέπεις τέτοια μας με τους κορυφαίους στην ιστορία σε αυτούς τους αγώνες. Παλέψαμε γι’ αυτή τη στιγμή, ήθελα να σταθούμε όρθιοι σε αυτή τη στιγμή και να την απολαύσουμε, είμαστε χτισμένοι γι’ αυτό! Ό,τι κι αν συμβεί, μένουμε μαζί.

Ο Κέβιν Ντουράντ έβαλε μεγάλα σουτ, αλλά αυτό κάνει! Είδα την μπάλα να πηγαίνει μέσα στο τέλος της κανονικής διάρκειας, όμως στην παράταση βάλαμε δύο καλάθια. Παίξαμε καλό μπάσκετ, είχαμε ελεύθερα τρίποντα που δεν βρήκαν στόχο, συνεχίσαμε να εκτελούμε, συνεχίσαμε να παίζουμε άμυνα. Πραγματικά το θέλαμε αυτό ως ομάδα, είχαμε σκαμπανεβάσματα στη σειρά, βρεθήκαμε στο 0-2, ακόμη και απόψε μπορούσαμε να έχουμε χάσει πριν από την παράταση. Γι’ αυτό λέω ότι συγκινήθηκα, γιατί όλοι ήταν σε αυτό το ματς, ο προπονητής, ο πάγκος, όλοι, όλοι έπαιξαν σκληρά.

Το μήνυμα εδώ είναι ότι η δουλειά δεν έχει τελειώσει. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ. Κάναμε ένα σπουδαίο βήμα ως οργανισμός, οπότε πρέπει να απολαύσουμε τη στιγμή αλλά σύντομα να δούμε τον επόμενο αντίπαλο και να συγκεντρωθούμε σε αυτόν. Δεν μπορώ να βλέπω το μέλλον, δεν μπορώ να το προβλέψω. Αυτό που ξέρω είναι ότι θα κάνουμε το σωστό, θα παλέψουμε, θα παίξουμε σωστό μπάσκετ, θα το απολαύσουμε. Αν το αποτέλεσμα είναι καλό ή όχι, δεν μπορώ να το γνωρίζω.

Ευχαριστώ τους Έλληνες που ήρθαν απόψε, ήταν περίπου 1000 και μας βοήθησαν πολύ να πάρουμε τη νίκη. Συγχαρητήρια και στους Νετς γι’ αυτή τη σειρά”.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ, sport24.gr, hellasjournal.com