Euroleague: Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 97-89 τον Παναθηναϊκό, στην Βαρκελώνη

Αθλητισμός
Μοιραστείτε το:

Ο Παναθηναϊκός είδε την Μπαρτσελόνα να του παίρνει τη νίκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα, απόψε στην Βαρκελώνη για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «πράσινοι» πάλεψαν με νύχια και με δόντια το παιχνίδι, όμως ηττήθηκαν με 97-89 σε ένα συναρπαστικό ματς.

Ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός έφτασε μία… ανάσα από την υπέρβαση, παρά το γεγονός ότι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και την παράταση αγωνίστηκε χωρίς «καθαρόαιμο» πλέι μέικερ, μετά τον τραυματισμό του Κίφερ Σάικς (κάκωση στη φτέρνα), ενώ από το 35΄ έχασε και τον Ιωάννη Παπαπέτρου με 5 φάουλ. Ένας πεισμωμένος Μάρκους Φόστερ με 24 πόντους οδηγούσε την «πράσινη» επίθεση, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Νεμάνια Νέντοβιτς (15π.), Χάουαρντ Σαντ Ρος (17π.) και τον Κωνσταντίνο Μήτογλου (16π., 12ρ., 4ασ., 2κλ.), ο οποίος ήταν εξαιρετικός. Κομβική η εμφάνιση του Λεωνίδα Κασελάκη, ο οποίος διακρίθηκε στην άμυνα, ενώ με τις τρεις εύστοχες βολές του έστειλε τον αγώνα στην παράταση, όπου εκεί άντεξε μέχρι το 82-81 όταν και δέχτηκε ένα σερί 7-0, για να χάσει τελικά την αναμέτρηση.

Από τους Ισπανούς, οι οποίοι δεν είχαν στη διάθεση τους τους τραυματίες Βίκτορ Κλαβέρ (πέλμα), Νίκολα Μίροτιτς (κορωνοϊός), ενώ έχασαν με τραυματισμό στο πρώτο ημίχρονο και τον Άλεξ Αμπρίνες, ξεχώρισαν οι Κόρι Χίγκινς (24π.), Μπράντον Ντέιβις (20π.), Κάιλ Κούριτς (14π.) και φυσικά ο Νικ Καλάθης. Ο τέως αρχηγός του Παναθηναϊκού τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους και 6 ασίστ, έχοντας «τιμωρήσει» τους «πράσινους» από τα 6.75 για την απόφαση τους να του δίνουν τα μακρινά σουτ (4 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75, παρ. 97-89

Πηγή: iefimerida.gr