Γιάννης Σγουρός: «Το πιο εύκολο πράγμα για μένα» – Όλο το ψηφοδέλτιο της παράταξής του

Αττική

Η μεγάλη ανεξάρτητη αυτοδιοικητική ομάδα με τον Γ. Σγουρό και πάλι παρούσα στην Περιφέρεια Αττικής

Κατατέθηκε στο Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών η συμμετοχή της Παράταξης «Ανεξάρτητη Αυτοδιοίκηση Αττικής», με επικεφαλής τον υποψήφιο Περιφερειάρχη Αττικής Γιάννη Σγουρό, στις προσεχείς εκλογές στην μεγαλύτερη πληθυσμιακά Περιφέρεια της χώρας.

Η Παράταξη αριθμεί συνολικά 153 υποψηφίους στους 8 τομείς των Περιφερειακών Ενοτήτων, που συνδυάζουν την απαιτούμενη γνώση, εμπειρία, επιστημοσύνη αλλά και το ήθος, ώστε να διοικηθεί αποτελεσματικά και αποδοτικά για τους πολίτες η Περιφέρεια Αττικής.

Ακολουθούν ορισμένα χρήσιμα στατιστικά στοιχεία :

Η Παράταξη με επικεφαλής τον Γ. Σγουρό συμμετέχει για 5η φορά σε αυτοδιοικητικές εκλογές στον δεύτερο βαθμό αυτοδιοίκησης.

  • Το 2002, 2006 συμμετείχε στις εκλογές της αιρετής Νομαρχίας Αθηνών, το 2010 και το 2014 στις εκλογές για την αιρετή Περιφέρεια Αττικής.
  • Είναι η μόνη που έχει να επιδείξει τέτοια διάρκεια γεγονός που δείχνει τη συνέπεια και σταθερότητά της έναντι των υπολοίπων ανθυποψηφίων της. Τρεις στις τέσσερις φορές κέρδισε την εμπιστοσύνη των πολιτών, αναδειχθείσα ως πρώτη δύναμη.
  • Σύνολο υποψηφίων 153, εκ των οποίων 91 άνδρες (59%) και 62 γυναίκες (41%).
  • Υποψήφιοι που συμμετέχουν για πρώτη φορά στην Παράταξη 114 (75%), υποψήφιοι που έχουν συμμετάσχει στο παρελθόν έστω μία φορά 39 (25%)
  • Στην Παράταξη συμμετέχουν 5 πρώην Δήμαρχοι (Μαρκοπούλου Μεσογαίας, Αγ. Παρασκευής, Αίγινας, Αχαρνών, Μεθάνων) και μεγάλος αριθμός πρώην αντιπεριφερειαρχών, αντιδημάρχων, περιφερειακών, δημοτικών και κοινοτικών συμβούλων γεγονός που εγγυάται διοίκηση με γνώση της τοπικής αυτοδιοίκησης και της δημόσιας διοίκησης.
  • Η Παράταξη περιλαμβάνει υποψηφίους από διαφορετικούς πολιτικούς χώρους, που έχουν διακριθεί στους τομείς της επαγγελματικής τους δραστηριότητας.

Ξεκίνησε η προεκλογική καμπάνια του Γ. Σγουρού με τον τίτλο «Το πιο εύκολο πράγμα για μένα»

Σειρά σποτ που αναδεικνύει τη διαφορά ανάμεσα σε υποψηφίους που χτίζουν το αύριο σε γερές βάσεις παίρνοντας τις σωστές – και όχι απαραίτητα τις εύκολες – αποφάσεις όπου και όποτε πρέπει, σε σύγκριση με εκείνους που πορεύονται με ευχολόγια και ανέξοδες υποσχέσεις, παρουσιάζει ο υποψήφιος Περιφερειάρχης Αττικής Γιάννης Σγουρός.

Τα σποτ φέρουν τον τίτλο #to_pio_efkolo_pragma_gia_mena και το πρώτο είναι αφιερωμένο στην Ανάπτυξη. Παρουσιάζει τη διαφορά στην αποτελεσματικότητα σε έργα και στους ρυθμούς απορρόφησης του ΕΣΠΑ, που σήμερα ανέρχεται μόλις στο 25%.

 Όπως σημείωσε ο Γ. Σγουρός «Δεν διαλέξαμε τον εύκολο δρόμο. Δεν ακολουθήσαμε το κύμα. Εμείς χαράξαμε πορεία. Πήραμε τις σωστές αποφάσεις για τους πολίτες όταν έπρεπε. Το έργο μας σε σύγκριση με τη σημερινή υστέρηση μιλάει από μόνο του».

 Μπορείτε να δείτε το σποτ στο κανάλι μας στο YouTube στον παρακάτω σύνδεσμο.

Όλα τα ονόματα των υποψηφίων Περιφερειακών Συμβούλων   :

Περιφερειακή Ενότητα Κεντρικού Τομέα Αθηνών

  1. Αγγελάκη Δήμητρα, Μαθηματικός με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων – Ολική Ποιότητα, Περιφερειακή Σύμβουλος Αττικής
  2. Αδαμόπουλος Κώστας, Μηχανολόγος Τεχνολόγος, Υπάλληλος ΔΕΗ, πρώην Περιφερειακός Σύμβουλος Αττικής (2011-2014)
  3. Αναστασοπούλου Ειρήνη, Πολιτικός Μηχανικός, Ιδιωτική Υπάλληλος
  4. Ανδρουλακάκης Νίκος, Ηλεκτρολόγος Μηχανικών του ΕΜΠ με Διδακτορικό στη Σχολή Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών του ΕΜΠ, πρώην Αντιπεριφερειάρχης Αττικής (2011-2014)
  5. Αντωνέρια Μαρία, Πτυχιούχος Διοίκησης και Οικονομίας, Ασφαλιστικός Πράκτορας
  6. Αργυρόπουλος Γιώργος, Σύμβουλος Επιχειρήσεων
  7. Βαζούρας Σπύρος, Συνταξιούχος Ιπτάμενος ΟΑ
  8. Βασιλάκου Λιλίκα, Πτυχιούχος Νοσηλεύτρια με Ειδικότητα Παιδιατρικής Νοσηλευτικής, τ. Διευθύντρια Ν. Π. Αγ. Σοφία, Πρώην Αντιπεριφερειάρχης Οικονομικών (2011-2014)
  9. Γαλακτόπουλος Πέτρος, Ολυμπιονίκης, Ομοσπονδιακός Προπονητής Εθνικής Ομάδας Ελληνορωμαϊκής Πάλης
  10. Γεωργάτος Γεράσιμος, Πτυχιούχος Φιλοσοφίας του ΑΠΘ, Απόφοιτος Σχολής Δημόσιας Διοίκησης με μεταπτυχιακές σπουδές στην Ιστορία της Κεντρικής και Ανατολικής Ευρώπης, Καθηγητής
  11. Γιαννοπούλου  – Ζαχαριουδάκη Αθηνά, Υπάλληλος ΕΦΚΑ, Διαμερισματική Σύμβουλος Δήμου Αθηναίων
  12. Γιομπαζολιάς Γεράσιμος (Μάκης), Δημοσιογράφος και Νομικός, Δημοτικός Σύμβουλος Αθήνας (2002-2010), Περιφερειακός Σύμβουλος Αττικής (2011-2014)
  13. Καλαμίδας Ευάγγελος, Αναλυτής Παρασκευαστής Χημικών Εργαστηρίων, Συνταξιούχος, Διαμερισματικός Σύμβουλος Δήμου Αθηναίων
  14. Καληώρας Αθανάσιος (Θάνος), Ηθοποιός, Νομαρχιακός Σύμβουλος Πειραιά (2003-2010), Περιφερειακός Σύμβουλος Αττικής (2011-2014)
  15. Κανελλοπούλου Στεφανία, Πτυχιούχος Μηχανικός Ήχου και Εικόνας, Εμπόριο τροφίμων, διοργανώσεις καλλιτεχνικών Εκδηλώσεων
  16. Κατσαρέλης Νικόλαος, Απόφοιτος Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, Ελεύθερος Επαγγελματίας
  17. Κατσίκα Δέσπω, Πτυχιούχος Φιλοσοφίας και Αγγλικής Λογοτεχνίας, – Συγγραφέας – Εικαστικός Καλλιτέχνης (Ζωγράφος)
  18. Κατσικαρέλης Γεράσιμος (Μάκης), Ιδιωτικός Υπάλληλος
  19. Κελέκης Δημήτριος, Ομότιμος Καθηγητής Ακτινολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και Διευθυντής της Μονάδας Απεικονίσεων και Επεμβατικής Ακτινολογίας του Θεραπευτήριο ΙΑΣΩ
  20. Κόκκαλης Βασίλης, Διοίκηση Επιχειρήσεων Οικονομικό Πανεπιστήμιο Πειραιά, Συνταξιούχος ΙΚΑ, Πρώην Αντιπεριφερειάρχης (2011-2014)
  21. Κοντοστάνος Βαγγέλης, Πτυχιούχος Μηχανολόγων Μηχανικών, Ιδιωτικός Υπάλληλος
  22. Κοτζαμπασάκης Κώστας, Υπάλληλος του Υπουργείου Παιδείας, Πρόεδρος Εργαζομένων της Κεντρικής Υπηρεσίας του Υπουργείου Παιδείας
  23. Κουβελιώτη Έλενα, Συγγραφέας, Αγιογράφος, Ιδιωτική Υπάλληλος
  24. Κωνσταντάρας Δημήτρης, Δημοσιογράφος, π. Βουλευτής Α΄ Αθηνών, Νομαρχιακός, π. Νομαρχιακός Σύμβουλος Αθηνών, Δημοτικός Σύμβουλος Αθήνας
  25. Κωστοπούλου –Γκέκα Ευγενία, Υπάλληλος Νοσοκομείου «Έλενα Βενιζέλου»
  26. Λαχανά Ιωάννα, Δικηγόρος
  27. Μαγκανάρης Νίκος, Πτυχιούχος Παιδαγωγικών και Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ , μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών  στη Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων, Δημοτικός Σύμβουλος Γαλατσίου (1991 έως και σήμερα), Αντιδήμαρχος Γαλατσίου (1999-2002), Υποψήφιος Δήμαρχος Γαλατσίου (2014), Οργανωτικός Γραμματέας της Δημοκρατικής Συνεργασίας Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης
  28. Μάνος Χαρίλαος (Χάρης), Αρτοποιός, Πρόεδρος Συντεχνίας Αρτοποιών Αθηνών, Προαστίων και Περιχώρων, Πτυχίο στη Βιομηχανική Σχολή Θεσσαλονίκης, Τμήμα Διοίκηση Επιχειρήσεων
  29. Μαραγκάκης Παναγιώτης, Πολιτικός Επιστήμονας – Επικοινωνιολόγος, Πτυχιούχος Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πάντειου Πανεπιστημίου Αθηνών
  30. Μπούρα Μαρία, Ηθοποιός
  31. Νικολοπούλου Ουρανία (Ράνια), Αγρονόμος Τοπογράφος Μηχανικός Ε.Μ.Π. με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών «Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων»
  32. Ξωμεριτάκη Ελένη, Ιατρός Χειρουργός Ορθοπεδικός και Τραυματολογίας, Ιατρός στα ΕΛΤΑ. 
  33. Περιστέρη Περσεφώνη, Συνταξιούχος Δημοσίου
  34. Ρετζεπάϊ Γιουλίντα (Γιούλη), Δικηγόρος με ειδίκευση στον τομέα Μετανάστευσης
  35. Σοκολάκη Μαργαρίτα, Αρτοποιός
  36. Στρίμπερη Χρυσούλα, Βρεφονηπιαγωγός, Καθηγήτρια πιάνου
  37. Σωτηρόπουλος Χρήστος, Οικονομολόγος, Ιδιωτικός Υπάλληλος
  38. Τσαούσης Φάνης, Ελεύθερος Επαγγελματίας
  39. Τσιρώνης Κλεάνθης, Πρόεδρος της Ένωσης Κρεοπωλών Βαρβακείου Αγοράς
  40. Φυλακούρης Παναγιώτης (Τότης), Παλαίμαχος Ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού και της Εθνικής Ομάδας
  41. Χριστοφορίδης Γιάννης, Ιδιωτικός Υπάλληλος
  42. Περιφερειακή Ενότητα Νοτίου Τομέα Αθηνών
  43. Αδαμοπούλου Κατερίνα, Νομικός, με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών Περιφερειακής Ανάπτυξης – Πολιτικής, τ. Διευθύντρια Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Νομαρχιακή Σύμβουλος (1994-2012), Περιφερειακή Σύμβουλος (2014 έως σήμερα)
  44. Αθανασόπουλος Κώστας, Χημικός- Καθηγητής, Περιφερειακός Σύμβουλος Αττικής (2011-2014)
  45. Αντωνίου Γιάννης, Καθηγητής Φυσικής Αγωγής, Προπονητής Ακαδημιών Ποδοσφαίρου
  46. Αποσκίτης Δημήτρης, Προπονητής Μπάσκετ
  47. Βαρελά Κατερίνα, Δημόσιος Υπάλληλος
  48. Γιαννακόπουλος Παναγιώτης (Νίνος), Επιχειρηματίας
  49. Δανέζη – Λούρα Αναστασία (Σίσσυ), Τραπεζικός υπάλληλος (ALPHA), Περιφερειακός Σύμβουλος Αττικής
  50. Κάλαγκμπορ Μαρία, Τεχνολόγος Μικροβιολόγος Βιολόγος MSc
  51. Καλαφάτης Αναστάσιος , Ελεύθερος Επαγγελματίας
  52. Κανελλάτου Άννα, Πρόεδρος Αθλητικού Συλλόγου
  53. Κατσάρου Χριστίνα, Εκπαιδευτικός
  54. Μεθυμάκη Άννα, Φιλόλογος, Υπεύθυνη Τύπου και Δημοσίων Σχέσεων των Ελληνικών Αμυντικών Συστημάτων του ΥΠΕΘΑ, Περιφερειακός Σύμβουλος Αττικής (2011-2019)
  55. Μπότσαρη Μαρία, Ιδιωτική Υπάλληλος
  56. Μυλωνάς Ιάκωβος, Ηθοποιός
  57. Οικονομάκος Φάνης, Αρχιτέκτων Μηχανικός (συνταξιούχος), Δημοτικός Σύμβουλος Αγ. Δημητρίου
  58. Πανούσος Θανάσης, Πτυχιούχος Σ.Ε.Φ.Α.Α., Δημόσιος Υπάλληλος, Προπονητής Βόλεϊ και Beach Volley
  59. Σπονδυλίδης Αθανάσιος, Αρχιτέκτων Μηχανικός,  Αντιπεριφερειάρχης Αττικής (2011-2014)
  60. Σώζος Ηλίας, Οικονομολόγος
  61. Φυλακούρης Πέτρος, Προπονητής Ποδοσφαίρου
  62. Χαμπεσής Θάνος, Ψυχολόγος, π. Αντιδήμαρχος Αγ. Δημητρίου
  63. Ψαριώτης Γιάννης, Δάσκαλος

Περιφερειακή Ενότητα Βόρειου Τομέα Αθηνών

  1. Αδαμόπουλος Σπυρίδων, Ιατρός Ακτινολόγος στο ΕΣΥ, Επιμελητή Α΄ στο Τμήμα Πρόληψης του καρκίνου του μαστού και οστεοπόρωσης στο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ
  2. Αδαμοπούλου Στυλιανή (Στέλλα), Πτυχιούχος Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών Οργάνωση και Διοίκηση Αθλητικών Οργανισμών και Επιχειρήσεων, Τεχνική Σύμβουλος και Προπονήτρια Ρυθμικής Αγωνιστικής Γυμναστικής
  3. Αζά – Θεοδωρακοπούλου Ελένη, δικηγόρος, απόφοιτος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, μέλος του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών
  4. Αϊβαλιώτης Μανώλης, Εκπαιδευτικός, Πτυχιούχος Φυσικής Αγωγής
  5. Αναγνωστοπούλου Μαργαρίτα, Δικηγόρος – Πολιτικός Επιστήμονας, με Διδακτορικό τίτλο σπουδών του Τμήματος Δικαίου των Επιχειρήσεων και του Τμήματος Φορολογικού και Διοικητικού Δικαίου του Πανεπιστημίου της Σορβόννης, Περιφερειακός Σύμβουλος Αττικής
  6. Βεντούρα – Καλοβελώνη Ελισάβετ (Έλσα), Υπάλληλος Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών, σπούδασε Δημοσιογραφία
  7. Βερροπούλου – Σαμίου Αφροδίτη – Βασιλική, Νομικός, Σύμβουλος Διοίκησης Επιχειρήσεων
  8. Γεωργίου Βασιλική (Βίκυ), Υπάλληλος του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη, σπούδασε Δημόσιες Σχέσεις και Διοίκηση Επιχειρήσεων
  9. Γιαννακόπουλος Βασίλης, πρώην Δήμαρχος Αγίας Παρασκευής, Δημοτικός Σύμβουλος (1994 έως σήμερα)
  10. Γκιώνης Νίκος, Πτυχιούχος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών, Σπουδαστής του Τμήματος Πολιτιστικής Διοίκησης της Ε.Σ.Δ.Δ.Α με μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών στη Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία και στην Πολιτική Ανάλυση και Θεωρία του Πανεπιστημίου Αθηνών, Υποψήφιος Διδάκτορας
  11. Δακουτρός Νίκος, Μαθηματικός, Συγγραφές Μαθηματικών Βιβλίων, Ιδιοκτήτης Εκπαιδευτικού Οργανισμού
  12. Δουκιαντζάκης Αντώνης, Αντιστράτηγος εν αποστρατεία ΕΛ.ΑΣ
  13. Κανελλάκης Κώστας, Στέλεχος Πωλήσεων, πρώην Περιφερειακός Σύμβουλος Αττικής (2011-2014)
  14. Κόκκαλης Ηλίας, Απόφοιτος Τουριστικών Επαγγελμάτων και Επιχειρήσεων, Ιδιωτικός Υπάλληλος
  15. Λυμπέρη Ελένη- Κωνσταντίνα (Έλενα), πτυχιούχος του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου Αθηνών, κάτοχος Μεταπτυχιακού Διεθνούς Δημόσιας Διοίκησης από το Πανεπιστημίου Sciences Po του Παρισίου και υποψήφια Διδάκτορας του Παντείου Πανεπιστημίου Αθηνών με ερευνητικό αντικείμενο στο Διεθνές Δίκαιο της Θάλασσας και τις Ελληνοτουρκικές σχέσεις
  16. Μπακοδήμος Περικλής, Πτυχιούχος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού και Παιδαγωγικής Ακαδημίας με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην Οργάνωση και Διοίκηση Αθλητισμού, Προπονητής Βόλλευ,   Εκπαιδευτικός – Διευθυντής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης
  17. Νικολαϊδου Αιμιλία, Πτυχιούχος του Τμήματος Πληροφορικής του ΕΑΠ, Ιδιωτική Υπάλληλος
  18. Ντούρος Γεώργιος, Οικονομολόγος – Διεθνολόγος, Τραπεζικό Στέλεχος και Σύμβουλος Επενδύσεων
  19. Παπανδρέου Ελένη (Έλενα), Αρχιτέκτονας Μηχανικός, Διδάκτορας της Αρχιτεκτονικής Σχολής του ΕΜΠ, Επιθεωρήτρια – Ελεγκτής στο ΣΕΕΥΜΕ του Υπουργείου Μεταφορών και Υποδομών
  20. Παχύλας Νικόλαος, Επιχειρηματίας με πτυχίο Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών και με μεταπτυχιακό στην Οικονομία και τη Διοίκηση Επιχειρήσεων, Αντιδήμαρχος Φιλοθέης (2002-2006,2010), μέλος του ΕΒΕΑ,  Γενικού Γραμματέα του Ελληνό-Ολλανδικού Εμπορικού και Βιομηχανικού Συνδέσμου και παραμένει μέχρι σήμερα ενεργό μέλος.
  21. Πεπόνης Χαράλαμπος (Χάρης), Διπλωματούχος Ηλεκτρονικός Μηχανικός, Ελεύθερος Επαγγελματίας
  22. Πορφυρογένη Κατερίνα, Πτυχιούχος Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Καρόλου της Πράγας, Καθηγήτρια Ξένων Γλωσσών και Επίσημη Μεταφράστρια – Διερμηνέας του ΥΠΕΞ, Συνταξιούχος
  23. Σιμωτάς Στέφανος, Δημοσιογράφος
  24. Φιλιππακόπουλος Κωνσταντίνος, Πτυχίο Θεολογικής Σχολής Αθηνών με μεταπτυχιακές σπουδές στον Κανονικό Δίκαιο και στην Εκκλησιαστική Ιστορία, Ιδιωτικός Υπάλληλος

Περιφερειακή Ενότητα Δυτικού Τομέα Αθηνών

  1. Αθανασόπουλος Αποστόλης, Κοινωνικός Διαμεσολαβητής Ευπαθών Ομάδων
  2. Αλεξανδροπούλου Μαρίνα, Πτυχιούχος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Δημόσιες Σχέσης, Υπάλληλος ΓΣΕΕ
  3. Βαθιώτης Θανάσης, Ιατρός Ειδικός Παθολόγος – Διατροφολόγος
  4. Βαρυτιμιάδης Σάββας, Ιδιωτικός Υπάλληλος, Δημοτικός Σύμβουλος στο Δήμο Χαϊδαρίου (2011-2014)
  5. Δαλακούρας Αντώνης, Οικονομολόγος – Επιχειρηματίας – Ελεύθερος Επαγγελματίας, τέως Νομαρχιακός Σύμβουλος Αττικής (2003-2010)
  6. Ζαχαρόπουλος Γεωργοδημοσθένης (Γιώργος), Πτυχιούχος Οικονομίας και Διοίκησης – Διοίκηση Επιχειρήσεων, με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του ΕΚΠΑ, Υπάλληλος ΕΔΣΝΑ  και Πρόεδρος Εργαζομένων ΕΔΣΝΑ
  7. Καράμπελας Κώστας, Οικονομολόγος – Σύμβουλος Επιχειρήσεων, Πρώην Αντιδήμαρχος Περιστερίου, Πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου Αττικής 2011-2014, Περιφερειακός Σύμβουλος Αττικής
  8. Καρδακάρη Έλλη, Συνταξιούχος Τραπεζικός Υπάλληλος
  9. Κατριβάνος Γιώργος, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, Συνταξιούχος ΔΕΗ, Πρώην Αντινομάρχης Αθηνών (2007-2009), πρώην Γενικός Γραμματέας Πρόνοιας και Ψυχικής Υγείας στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής  Αλληλεγγύης
  10. Κλάδης Τάσος, Μηχανικός Μεταλλείων – Μεταλλουργός του ΕΜΠ με μεταπτυχιακό τίτλο Σπουδών στην Μεταλλευτική Εκτιμητική, Επιχειρηματίας
  11. Κοπελούζος Μιχάλης, Ελεύθερος Επαγγελματίας
  12. Κορκοβίλη Ελένη, Ιδιοκτήτρια Επιχειρήσεων
  13. Κωστάκου Αθανασία (Νάνσυ), Πτυχιούχος Πληροφορικής, Ιδιωτική Υπάλληλος
  14. Μαριδάκης Στέλιος, Πτυχιούχος του Τμήματος Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Αθηνών και Δημοτικός Υπάλληλος του Δήμου Ιλίου, Υποψήφιος Διδάκτορας του Τμήματος Φιλοσοφίας – Παιδαγωγικής – Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου  Αθηνών, πρώην Περιφερειακός Σύμβουλος Αττικής (2011-2014)
  15. Μπακογιαννάκη Κωνσταντίνα, Καθηγήτρια Ξένων Γλωσσών, Επιχειρηματίας
  16. Μπελιά Βασιλική, Ελεύθερος Επαγγελματίας
  17. Ξυπνητός Ιωσήφ, Πτυχιούχος της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας του Πανεπιστημίου Πειραιώς, με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στη Διοίκηση Επιχειρήσεων με ειδίκευση στη Στρατηγική και Διπλωματική Εργασία στη Διαχείριση Ανθρώπινου Δυναμικού
  18. Ορφανίδου Μαρία, Ιδιωτική Υπάλληλος
  19. Πανταλάκη – Ανδριανοπούλου Ιωάννα, Κριτής Κλασικού Αθλητισμού, Αθλήτρια Σκοποβολής Π.Γ.Σ., πρώην Περιφερειακή Σύμβουλος Αττικής (2011-2014)
  20. Τζαναγεώργης Γιάννης, Πτυχιούχος Τηλεπικοινωνιών Πληροφορικής και Διοίκησης, Ελεύθερος Επαγγελματίας

Περιφερειακή Ενότητα Πειραιώς

  1. Αβραμίδου – Λαμπροπούλου Αδριανή, Πτυχιούχος Διοίκησης Επιχειρήσεων, Ιδιωτική Υπάλληλος, τέως Νομαρχιακή Σύμβουλος Πειραιά
  2. Αθανασιάδης Λεωνίδας, Πτυχιούχος Διοίκησης Μονάδων Υγείας, Υπάλληλος Νοσοκομείου Ι. Μεταξά, τέως Αντινομάρχη Πειραιά και πρώην Αντιπεριφερειάρχης Αττικής (2011-2014)
  3. Αναγνώστου Αικατερίνη, Συνταξιούχος Ιδιωτική Υπάλληλος, Δημοτική Σύμβουλος Πειραιά (2006-2010)
  4. Βασιλάκου Παναγιώτα, Δικηγόρος
  5. Βασιλοπούλου Μυρσίνη – Μυρτώ, Πτυχιούχος Φυσιοθεραπείας
  6. Καστανιάς Νίκος, Αξιωματικός ΠΝ εν αποστρατεία, Περιφερειακός Σύμβουλος Αττικής
  7. Κατσικάρης Δημήτρης, Δημοσιογράφος, πρώην Αντιπεριφερειάρχης Νήσων (2001-2014)
  8. Κοσμίδου Κωνσταντίνα, Πτυχιούχος Πολιτικών Επιστημών με μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών στην Πολιτική Επιστήμη και Πολιτική Θεωρεία, Υποψήφια Διδάκτορας του Παντείου Πανεπιστημίου στο Τμήμα Εγκληματολογίας της Σχολής Κοινωνιολογίας, Αθλητικές δραστηριότητες
  9. Κουτσούρης Ανδρέας, Καθηγητής Φυσικής Αγωγής, υπήρξε αθλητής της καλαθοσφαίρισης στις ομάδες Φοίνικας Πειραιά, Μίλωνας και Πειραϊκός Σύνδεσμος
  10. Μπήτρου Ειρήνη, Πτυχιούχος του Τμήματος Παιδαγωγικών Νηπιαγωγών με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην Πολιτιστική Διαχείριση
  11. Μπούκουρας Δημήτρης, Ψυχολόγος με μεταπτυχιακές σπουδές και εξειδίκευση στην Κλινική Ψυχολογία και την Ψυχοπαθολογία
  12. Μπούτση – Χαραλαμπίδου Αθηνά, Σπούδασε Μουσική και Θέατρο, Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων,  Σχολή Αρτοποιίας και Ζαχαροπλαστικής, Ελεύθερος Επαγγελματίας, είναι Δημοτική Σύμβουλος Αγ. Ιωάννη Ρέντη
  13. Νίκου Θάνος, Πτυχιούχος της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας του Τμήματος Διοίκηση Επιχειρήσεων, με μεταπτυχιακές Σπουδές στη Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού, Σύμβουλος Επιχειρήσεων
  14. Παπάζογλου Χαράλαμπος (Χάρης), Καθηγητής Φυσικής Αγωγής, υπήρξε μέλος όλων των Εθνικών Ομάδων καλαθοσφαίρισης παίδων, εφήβων και ανδρών και αθλητής του Παναθηναϊκού, του Μίλωνα και της Α.Ε.Κ., Προπονητής καλαθοσφαίρισης
  15. Περάματζης Μηνάς, σπούδασε Ναυτιλιακά με μεταπτυχιακές σπουδές στα Χρηματοοικονομικά, Ιδιωτικός Υπάλληλος
  16. Σαμαντούρος Κωνσταντίνος, Γεωπόνος και Περιβαλλοντολόγος με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών από το Τμήμα Ζωικής και Εγγείων Βελτιώσεων και τελειόφοιτος Νομικής Αθηνών, Επιχειρηματίας στο χώρο των Ειδικών Γεωργικών Κατασκευών 
  17. Στούκας Χρήστος, σπούδασε Οικονομικά και Στατιστική, Συνταξιούχος Εκτελωνιστής
  18. Σωπηλιάδης Γιώργος, Μηχανολόγος Ψυκτικός, Ελεύθερος Επαγγελματίας

Περιφερειακή Ενότητα Νήσων

  1. Βουδούρης Παναγιώτης, Συνταξιούχος πολιτικός του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, τέως Νομαρχιακός Σύμβουλος Πειραιά (2003-2010) πρώην Περιφερειακός Σύμβουλος Αττικής(2011-2014)
  2. Πάλλης Χρήστος,  Οικονομολόγος, κάτοχος διδακτορικού διπλώματος στα οικονομικά με εμπειρία ως οικονομικό στέλεχος στον Χρηματοπιστωτικό Τομέα και σε ιδιωτικές επιχειρήσεις, Δήμαρχος Μεθάνων (1999-2010), Καθηγητής στο ΕΑΠ, στο ΕΚΠΑ, στα ΤΕΙ Πελοποννήσου, Πρόεδρος ΕΟΤ (2013-2015)
  3. Σακκιώτης Θεοδόσιος (Σάκης) πρώην Δήμαρχος  Αίγινας (2011-2014) με πολυετή εμπειρία στη Δημόσια Διοίκηση.

Περιφερειακή Ενότητα Δυτικής Αττικής

  1. Αδάμ Παρασκευή, Ελεύθερος Επαγγελματίας
  2. Γκίκα Μπίλιω, Ιατρός Χειρουργός ΩΡΛ
  3. Εφραιμίδου Ζωή, Δημοτικός Υπάλληλος, Φοιτήτρια Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του ΕΑΠ
  4. Μιχάλαρου Μαρία, Πτυχιούχος Δημόσιας Διοίκησης του Πάντειου Πανεπιστημίου Αθηνών με μεταπτυχιακές σπουδές στο Δίκαιο και Οικονομία του Πανεπιστημίου Πειραιώς, Ιδιωτικός Υπάλληλος
  5. Μίχας Λεωνίδας, επιχειρηματίας στον κλάδο των Ασφαλιστικών Υπηρεσιών, Δημοτικός Σύμβουλος Ασπροπύργου, τ. Νομαρχιακός Σύμβουλος Δυτικής Αττικής και τ. Πρόεδρος του Νομαρχιακού Συμβουλίου Δυτικής Αττικής
  6. Παπαϊωάννου Κων/νος, Ελεύθερος Επαγγελματίας

Περιφερειακή Ενότητα Ανατολικής Αττικής

  1. Αλμπάνης Ευάγγελος, Φυσικός
  2. Αρβανίτης Γιώργος, Αρτοποιός
  3. Γκούρλια Άρτεμις, Δημοσιογράφος, Τελειόφοιτη Πολιτικών Επιστημών
  4. Δόγκας Δημοσθένης, Χρηματοοικονομικά, Δικηγόρος Ναυτικού Δικαίου
  5. Ευαγγέλου Αγγελική, Νοσηλεύτρια – Μαία
  6. Καλαποθαράκος Χρήστος, Επιχειρηματίας (Ιδιοκτήτης γυμναστηρίων)
  7. Κοντάκης Κυριάκος, Επιχειρηματίας (Εμπόριο κρεάτων – εστίασης)
  8. Κωνσταντίνου Έλενα, Ελεύθερος Επαγγελματίας
  9. Μεθενίτης Σωτήρης, Δικηγόρος, Δήμαρχος Μαρκοπούλου
  10. Μπαντούνα Γεωργία, Υπάλληλος ΟΤΕ, Πρόεδρος του Πανελλήνιου
  11. Συλλόγου Εργαζομένων με παιδιά με Αναπηρία του Ομίλου ΟΤΕ
  12. Μπουτουβάς Αναστάσιος, Μαθητικός, Εκπαιδευτικός
  13. Ντούρος Σωτήρης, Πολιτικός Μηχανικός, πρώην Δήμαρχος Αχαρνών
  14. Παλάτου Κωνσταντίνα, Οικονομολόγος
  15. Παπαθανασίου Χριστίνα, Δημόσιος Υπάλληλος, Απόφοιτος της Σχολής Δημόσιας Διοίκησης, Φιλόλογος
  16. Πρέκας Μίλτος, Χημικός, Εκπαιδευτικός
  17. Σμέρος Γιάννης, Χημικός Μηχανικός, Περιβαλλοντολόγος, Περιφερειακός Σύμβουλος Αττικής (2011-2019) – Αντιπρόεδρος Περιφερειακού Συμβουλίου Αττικής
  18. Σταύρου Δημήτριος, Εκπαιδευτικός, Συγγραφέας
  19. Τσαντουλή Χριστίνα, Παραγωγός Αγροτικών Προϊόντων
  20. Τσιάμη – Βακαλοπούλου Αριστέα, Αισθητικός, Ιδιωτική Υπάλληλος
  21. Χαλκίδης Χρήστος, Συνταξιούχος Αξιωματικός Λιμενικού Σώματος 
Tagged